به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بحران مسکن در جهان ثروتمند به پایان نرسیده است

پایگاه خبری فولاد ایران - در طول رونق پس از بحران مالی جهانی 2007-2009، به نظر می رسید که قیمت مسکن هرگز از رشد خود متوقف نخواهد شد. ترکیبی از نرخ های بهره بسیار پایین و کمبود عرضه باعث افزایش رقابت برای املاک شد. اما امروز اوضاع خیلی فرق کرده است. در کشورهای جهان ثروتمند، از آمریکا گرفته تا نیوزلند، فروش در سال گذشته افزایش یافته است، زیرا بانک‌های مرکزی شدیدترین چرخه سیاست پولی را در چهار دهه اخیر آغاز کرده‌اند.


سرمایه گذاران و بسیاری از صاحبان خانه امیدوارند قیمت ها به زودی به پایین ترین حد برسد. ولی ظاهرا چنین خوشبینی بیجاست. همانطور که افزایش نرخ ها زمان برد تا بازارهای املاک را تحت تاثیر قرار دهد، هر گونه تسکین نیز با تاخیر همراه خواهد بود. اگرچه وام‌های مسکن با نرخ ثابت، که دارندگان را در برابر افزایش هزینه‌های استقراض محافظت می‌کند، در خارج از آمریکا رایج‌تر از گذشته است، اکثر آنها برای دوره‌های نسبتاً کوتاه ثابت هستند. برای مثال، در بریتانیا، تقریباً نیمی از سهام با نرخ ثابت برای بیش از دو سال ثابت است و بیش از دو پنجم دارندگان وام مسکن امسال به شرایط جدید خواهند رفت.


در کشورهای استرالیا، کانادا، نیوزیلند و سوئد، بانک های مرکزی به سرعت به تورم واکنش نشان دادند. آن‌ها شاهد افزایش قیمت مسکن در همه‌گیری بودند، زیرا خریداران از اعتبار ارزانی برخوردار بودند و وام‌های مسکن را عمدتاً با شرایط با نرخ متغیر دریافت می‌کردند. بانک گلدمن ساکس، افت احتمالی را نسبت به اوج‌ها، 19 درصد در نیوزلند، 17 درصد در سوئد و 15 درصد در استرالیا پیش‌بینی می‌کند که نشان می‌دهد درد کمی در این کشورها وجود دارد.


امریکا، جایی است که صاحبان خانه تا حد زیادی از انقباضات تهاجمی با وام مسکن با نرخ ثابت که اغلب دو یا سه دهه طول می کشد، مصون هستند. پس از بحران اعطای وام های گران قیمت که در سال 2007 شروع شد، تنظیم کننده ها وام گیرندگان را به سمت چنین وام هایی سوق دادند، که کمتر احتمال دارد با نکول انبوه مواجه شوند و در نتیجه سیستم مالی را منفجر کنند. به گفته گلدمن، آمریکا در حال حاضر نیمی از افت پیش‌بینی‌شده اوج خود را که تنها 5 درصد است، داشته است. در همین حال، پیش‌بینی می‌شود فرانسه، جایی که قیمت‌ها در سال 2022 افزایش یافته بود، افت بسیار ناچیز 4 درصدی را تجربه خواهد کرد. این کشور از بدهی پایین خانوارها سود می برد که به طور متوسط تنها 124 درصد درآمد خالص قابل تصرف در سال 2021 بود.


به گزارش 
فولاد ایران، از آنجایی که کاهش قیمت ها در سراسر جهان ثروتمند تا حد زیادی ناشی از نرخ های بهره بالاتر بوده است، بعید است که قیمت مسکن مقرون به صرفه تر شود. کسانی که می خواهند سوار نردبان ملک شوند با پرداخت ماهانه چشمگیر مواجه می شوند. طبق گفته بانک سلطنتی کانادا، در کانادا، یکی از تعدیل کننده های اولیه، خریدار متوسط یک خانه مستقل اکنون باید نزدیک به 70 درصد از درآمد خانوار قبل از مالیات خود را صرف پرداخت های وام مسکن، مالیات بر دارایی و قبوض آب و برق کند. کاهش قیمت ها همیشه صاحبان خانه را ناراضی می کند. این بار حتی خریداران هم دلیلی برای خوشحال شدن ندارند.


منبع: اکونومیست

۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ۱۳:۱۴
تعداد بازدید : ۴۲۷
کد خبر : ۶۵,۰۴۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید