به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

تاثیر تحریم های امریکا در بازار تراشه چین

پایگاه خبری فولاد ایران - شرکت بین المللی تولید نیمه هادی با پشتیبانی دولتی SMIC چین، در حال ساخت تراشه های نیمه هادی 7 نانومتری است که آن را در کنار اینتل و سایرین قرار می دهد. این شرکت از سال 2020 در لیست سیاه تجاری ایالات متحده قرار گرفت که دسترسی آن به فناوری خاصی را محدود می کند، همچنین به همین دلیل، قادر به دستیابی به ماشین‌های لیتوگرافی فرابنفش (EUV) که تنها شرکت هلندی ASML قادر به ساخت آن‌ها است، نشده است.


بدون ماشین های EUV، غول فناوری چینی قادر به تولید نیمه هادی های با تکنولوژی بالا در مقیاس بزرگ با هزینه های کمتر نیست. واشنگتن نگران است که چین بتواند از این نیمه هادی های پیشرفته در هوش مصنوعی و کاربردهای نظامی استفاده کند.


ایالات متحده به دنبال حمایت از سایر کشورهای کلیدی سازنده تراشه از جمله کره جنوبی، ژاپن و هلند بوده است.


پیشرفته ترین شرکت های تراشه جهان، مانند شرکت تولید نیمه هادی تایوان و غول الکترونیک کره جنوبی سامسونگ، به ابزارهایی که عمدتاً در ایالات متحده، ژاپن و هلند تولید می شود، متکی هستند.


به گزارش
فولاد ایران، بعید است حداقل در پنج سال آیندهSMIC  بتواند آخرین نسل تراشه‌ها مانند تراشه‌های 5 یا 3 نانومتری را تولید کند.


اما با توجه به اینکه SMIC کلید جاه طلبی های تراشه چین است، تحلیلگران انتظار دارند که دولت حمایت خود را از این سازنده تراشه افزایش دهد. چین در برنامه توسعه پنج ساله خود اعلام کرد که برای دستیابی به "پیشرفت های بزرگ" در فناوری و خوداتکایی، هزینه های تحقیق و توسعه را بین سال های 2021 تا 2025 بیش از 7 درصد در سال افزایش خواهد داد.


منبع: CNBC

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۳:۳۴
تعداد بازدید : ۵۱۰
کد خبر : ۶۵,۳۴۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید