به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بخش انرژی روسیه تحت تاثیر افزایش مالیات کرملین

پایگاه خبری فولاد ایران- پوتین پس از اعمال محدودیت قیمتی بر نفت روسیه توسط گروه 7، عوارض بر گروه های نفت و گاز را افزایش داد.


سقف قیمتی به رهبری G7 بر صادرات نفت روسیه، کرملین را مجبور کرده است که بار مالیاتی بر تولیدکنندگان را افزایش دهد و ضربه جدیدی به بخش انرژی وارد کند که در حال حاضر با تحریم های غرب دست و پنجه نرم می کند. در ماه آوریل، ولادیمیر پوتین روش مالیات بر شرکت‌های نفتی روسیه را با تعیین عوارض بر اساس قیمت معیار بین‌المللی نفت خام برنت منهای تخفیف ثابت، به جای قیمت اورال، نفت خام اصلی صادراتی این کشور، که با قیمت پایین‌تری در سال جاری معامله می‌شود، تغییر داد.


در ماه های اخیر این اقدام از سوی مسکو برای جذب 600 میلیارد روپیه (8 میلیارد دلار) درآمد اضافی و رفع خلاء درآمد صادرات نفت ناشی از تحریم‌های غرب انجام شد.

در سه ماهه اول سال 2023، درآمد مالیات نفت و گاز روسیه 45 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت که شامل 85 درصد کاهش سالانه در مارس در محصولات نفتی پالایش شده بود.


به گزارش
فولاد ایران، روسیه برای 45 درصد از بودجه خود به چنین درآمدهایی وابسته است. تغییر مالیاتی که دولت انجام می دهد، در ابتدا شاهدی است مبنی بر اینکه درآمدهای آن به طور قابل توجهی آسیب می بیند. سقف قیمت G7 که 60 دلار در هر بشکه برای نفت خام تعیین شده است، در ماه دسامبر پس از ماه ها مذاکره در تلاش برای حفظ جریان نفت روسیه به اقتصاد جهانی و به حداقل رساندن اختلال در بازارها و در عین حال کاهش درآمد مسکو، معرفی شد.


به گفته اویل ایکس، تولید نفت روسیه در ماه گذشته به 10.4 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که احتمالاً منعکس کننده تهدید کرملین برای کاهش تولید در واکنش به سقف قیمت است. بر اساس این گزارش، اگرچه کشورهای گروه 7 بر این باورند که سقف قیمتی آنها طبق برنامه کار می کند، اما داده های گمرک نشان می دهد که تولیدکنندگان نفت روسیه قیمت های بالاتری را برای حداقل برخی از صادرات تضمین کرده اند. آژانس بین‌المللی انرژی ماه گذشته محاسبه کرد که میانگین قیمت صادرات نفت روسیه از سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه در آوریل بالاتر رفته است و یک جریان نفت خام در خاور دور در هفته‌های اخیر تا 74 دلار در هر بشکه فروخته شده است.


به هر حال، مالیات بر فروش نفت به این معناست که مسکو تشخیص می دهد نفت روسیه در آینده قابل پیش بینی با تخفیف در بازارهای جهانی معامله می شود.


منبع: فایننشال تایمز

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۴:۴۰
تعداد بازدید : ۳۸۵
کد خبر : ۶۵,۴۵۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید