به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

مواجهه اروپا با «بحران رقابت‌پذیری»

پایگاه خبری فولاد ایران – ایالات متحده پیشتازی بهره وری خود را نسبت به اروپا افزایش داده است و نگرانی مواجهه با "بحران رقابت پذیری" را در اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.
داده های جدید منتشر شده در روز جمعه نشان داد بهره وری منطقه یورو در سه ماهه چهارم نسبت به سال قبل 1.2 درصد کاهش یافته است، در حالی که در ایالات متحده در همان دوره 2.6 درصد افزایش یافته است. رشد بهره وری نیروی کار در ایالات متحده بیش از دو برابر منطقه یورو و بریتانیا در دو دهه گذشته بوده است. بارت ون آرک، مدیر عامل موسسه بهره وری مستقر در بریتانیا، گفت: در بلندمدت، پیش بینی می شود که رشد بهره وری در ایالات متحده بیشتر از اروپا باشد.
به گزارش فولاد ایران، اروپا پویایی مشابه امریکا را نشان نمی دهد. این باعث افزایش شکاف رشد بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا می شود. برخی از اقتصاددانان استدلال می کنند که ایالات متحده تا حدودی سریعتر از منطقه یورو رشد می کند زیرا جمعیت آن جوان تر است، با سرعت بیشتری در حال رشد است و ساعات طولانی تری کار می کند. اما بخش بزرگی از شکاف خروجی به این دلیل است که مردم در ایالات متحده نیز برای هر ساعتی که کار می کنند، بیشتر تولید می کنند.
سیاستگذاران اتحادیه اروپا این روند را عمیقاً نگران‌کننده می‌دانند و آن را بازتابی از شکست در مطابقت با سطح سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یا دولتی ایالات متحده می دانند. بر اساس داده های رسمی، تولید به ازای هر ساعت کار، معیار استاندارد بهره وری نیروی کار، از سال 2019 در بخش تجارت غیرکشاورزی ایالات متحده بیش از 6 درصد رشد داشته است.
جهش اخیر در بهره وری ایالات متحده پس از یک محرک مالی عظیم با محوریت صنعت سبز، یک دوره دیوانه وار استخدام مجدد و افزایش شکل گیری کسب و کار جدید صورت می گیرد. در مقابل، منطقه یورو حمایت مالی کمتری از دولت‌ها دریافت کرده است، در حالی که در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، از افزایش بسیار بیشتری در قیمت انرژی رنج می‌برد. تکه تکه شدن بازارهای مالی، سیاست مالی و مقررات اروپا نیز آن را بیشتر از ایالات متحده در معرض فشارهای خارجی قرار می دهد. یانیس استورناراس، رئیس بانک مرکزی یونان گفت: «وقتی اروپا تحت تاثیر شوک قرار می‌گیرد، تکه تکه می‌شود، بنابراین به اندازه ایالات متحده پاسخ منسجمی نمی‌دهد.
ژیل موک، اقتصاددان ارشد اظهار می کند که اگر بهره وری منطقه یورو به همان میزان از ایالات متحده عقب بماند، رشد تولید ناخالص داخلی هر سال یک درصد کمتر خواهد بود.
بانک مرکزی اروپا همچنین نگران است که کاهش بهره وری با افزایش هزینه های نیروی کار برای شرکت های منطقه یورو، خطر بالا ماندن تورم را افزایش دهد. اشنابل گفت که یکی از دلایل اصلی ضعف منطقه یورو این است که نتوانسته است مانند ایالات متحده در مرحله قبلی، از دستاوردهای بهره وری فناوری های دیجیتال بهره مند شود. او گفت که تقویت رقابت بخشی از پاسخ خواهد بود، اما همچنین خواستار اجرای سریعتر و موثرتر برنامه نسل بعدی سرمایه گذاری عمومی اتحادیه اروپا شد.
اریک نیلسن، اقتصاددان ارشد UniCredit، گفت که ضعف فعلی منطقه یورو "یک پدیده آماری" است، زیرا کارفرمایان که در دوران پس از رشد کووید برای استخدام تلاش می کردند، اکنون در رکود نیروی کار را احتکار می کنند. او گفت که در حالی که ارقام بهره‌وری نیروی کار در ایالات متحده «بسیار جذاب» به نظر می‌رسند، آنها تحت تأثیر عوامل تقاضا هستند که به‌ویژه با کسری بودجه بیش از 6 درصدی رانده می‌شوند. در مقابل، تقاضا در هر دو منطقه یورو و بریتانیا کاهش بیشتری دارد، جایی که اقتصاد در سه ماهه چهارم وارد رکود فنی شد. کلاوس ویستسن در Pantheon Macroeconomics گفت دلایلی برای خوش بینی به بهره وری اروپا وجود دارد.

منبع: فایننشال تایمز

۲۰ اسفند ۱۴۰۲ ۱۰:۰۵
تعداد بازدید : ۴۷۵
کد خبر : ۶۹,۰۵۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید