به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چالش های اقتصادی ایالات متحده و افزایش قیمت دلار

پایگاه خبری فولاد ایران – با افزایش پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران برای ادامه افزایش نرخ بهره آمریکا پس از نشانه‌هایی از تورم سرسختانه و فعالیت‌های غیرمنتظره اقتصادی قوی، دلار از پایین‌ترین سطح 10 ماهه خود بازگشت. مهمترین ارز ذخیره جهان در ماه سپتامبر به بالاترین حد در 20 سال گذشته رسید، اما در چهار ماه بعد با کاهش تورم ایالات متحده از اوج چند دهه اخیر، 11.2 درصد سقوط کرد و به فدرال رزرو اجازه داد سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد.


با این حال، فوریه با انبوهی از داده‌های اقتصادی آغاز شده است که نشان می‌دهد بزرگترین اقتصاد جهان همچنان در وضعیت بدی قرار دارد، این امر دلار را تا 3 درصد در برابر سبدی متشکل از شش ارز دیگر از ابتدای ماه افزایش داد و افت ژانویه را از بین برد.


به گزارش فولاد ایران، ایالات متحده در ماه گذشته بیش از نیم میلیون شغل ایجاد کرد که تقریباً سه برابر پیش‌بینی ها بود، در حالی که تورم به 6.4 درصد کاهش یافت که کاهشی کمتر از حد انتظار بود.


نرخ بهره معیار ایالات متحده در محدوده 4.5 تا 4.75 درصد قرار دارد. در آغاز فوریه، بازارها نرخ نزدیک به 4.9 درصد را ارزیابی می‌کردند و با دو کاهش در نیمه دوم سال، هزینه‌های استقراض را به حدود 4.4 درصد در سال 2024 رساندند. اما کمی بیش از دو هفته بعد، بازارها مجبور شدند به پیش بینی اوج در 5.28 درصد تغییر کرده و سال را کمی بالاتر از 5 درصد پس از یک کاهش به پایان برسانند.


با این حال، برخی از سرمایه گذاران تردید دارند که افزایش ارزش دلار زمان بیشتری ادامه داشته باشد. به گفته تحلیلگران، احتمالاً این ارز در این سه ماهه به رشد خود ادامه خواهد داد، اما با بهبود رشد جهانی و احساسات ریسک، مسیر نزولی خود را از سر خواهد گرفت.


منبع: فایننشال تایمز

۱ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۳۹
تعداد بازدید : ۴۲۷
کد خبر : ۶۴,۶۹۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید