به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

بزرگترین ورشکستگی بانکی امریکا

پایگاه خبری فولاد ایران سیلیکون ولی، یکی از برجسته‌ترین وام‌دهندگان در دنیای استارت‌آپ‌های فناوری، روز جمعه سقوط کرد و دولت فدرال را مجبور به وارد عمل شدن کرد. سقوط این بانک دومین شکست بزرگ در تاریخ ایالات متحده و بزرگترین شکست از زمان بحران مالی سال 2008 است.


به گزارش
فولاد ایران، رگولاتورهای مالی این بانک کنترل سپرده های آن را در دست گرفتند. سقوط شانزدهمین بانک بزرگ امریکا خاطرات وحشت مالی جهانی یک دهه و نیم پیش را برانگیخته است. شکست این بانک دو روز پس از اقدامات اضطراری برای رسیدگی به درخواست‌های برداشت و کاهش شدید ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری آن، وال استریت و سپرده‌گذاران را شوکه کرد و باعث نگرانی در مورد سهام آن شد. این نهاد بیمه ای در پایان سال 2022 دارایی 209 میلیارد دلاری داشت و تا ۲۵۰هزار دلار به ازای هر سپرده‌گذار در هر بانک، برای هر دسته مالکیت حساب را پوشش می‌داد.


در حالی که مشکلات پیش روی بانک سیلیکون ولی منحصر به فرد است، به نظر می رسد یک سرایت مالی ورشکستگی آن در بخش های بانکی گسترش یافته است و جانت یلن، وزیر خزانه داری را بر آن داشت تا به طور عمومی به سرمایه گذاران اطمینان دهد که سیستم بانکی انعطاف پذیر است.


به نظر می رسد بزرگ‌ترین بانک‌های کشور از این آسیب در امان باشند. پس از رکود در روز پنجشنبه، سهام جی‌پی‌مورگان، ولز فارگو و سیتی‌گروپ همگی در روز جمعه ثابت بودند.


این به این دلیل است که بزرگترین بانک ها در دنیایی کاملا متفاوت فعالیت می کنند. سرمایه مورد نیاز آنها سخت‌گیرانه‌تر است و همچنین پایگاه‌های سپرده بسیار گسترده‌تری نسبت به بانک‌هایی مانند سیلیکون ولی دارند.


این بانک برای سالها خوب کار کرده بود. سپرده های آن در پایان سال 2020 از 49 میلیارد دلار در سال 2018 دو برابر شد و به 102 میلیارد دلار رسید. یک سال بعد، در سال 2021، 189.2 میلیارد دلار در خزانه خود داشت،


اما درست قبل از اینکه فدرال رزرو کمی بیش از یک سال پیش شروع به افزایش نرخ بهره کند، مقادیر زیادی اوراق قرضه خریداری کرد، سپس نتوانست پیش بینی هایی برای احتمال افزایش سریع نرخ های بهره ایجاد کند. با افزایش نرخ ها، این دارایی ها ارزش کمتری پیدا کردند، زیرا اوراق قرضه دولتی جدیدتر سود بیشتری پرداخت می کردند.


منبع: نیویورک تایمز

۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۳۳
تعداد بازدید : ۳۲۴
کد خبر : ۶۴,۹۲۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید