به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

چالش های سیاسی قزاقستان در تنوع بخشیدن به مسیرهای صادرات نفت خود

پایگاه خبری فولاد ایران – علی‌رغم هشدارهایی که در مورد چگونگی تأثیر جنگ در اوکراین بر بازارها و سؤالات در مورد محموله‌های اخیراً راه‌اندازی شده به اروپا وجود دارد، قزاقستان در مورد افزایش صادرات نفت خوش‌بین است.


بولات آکچولاکوف، وزیر انرژی قزاقستان این هفته در یک کنفرانس صنعتی در تگزاس گفت که قزاقستان قصد دارد تا پایان سال آینده بیش از یک سوم عرضه نفت خود را از طریق خط لوله اصلی صادرات به روسیه افزایش دهد.


آکچولاکوف در جریان کنفرانس انرژی CERAWeek در هیوستون گفت که در نظر دارد صادرات از طریق این خط لوله را که حدود 1 درصد نفت جهانی را حمل می کند، در سال جاری به 60 میلیون تن افزایش دهد.


در سال آینده، این کشور قصد دارد صادرات خود را با 20 درصد افزایش به 72 میلیون تن برساند، که در صورت موفقیت، افزایش 38 درصدی طی دو سال خواهد بود.


به گزارش فولاد ایران، قزاقستان یک کشور محصور در خشکی محسوب می‌شود که بخش زیادی از تجارت نفتی و غیرنفتی خود را از طریق روسیه انجام می‌دهد. به دستور رئیس جمهور قاسم ژومارت توکایف، قزاقستان به دنبال تنوع بخشیدن به مسیرهای صادراتی به دلیل جنگ است تا ضمن کاهش اتکا به روسیه تحریم شده، مسیرهای صادراتی را گسترش دهد. در اواخر فوریه، قزاقستان شروع به پمپاژ نفت به آلمان کرد تا کسری پس از ممنوعیت بیشتر نفت روسیه توسط کشورهای اتحادیه اروپا جبران شود. اما این نفت همچنان باید از روسیه عبور کند.
قزاقستان تولید نفت خود را 90.5 میلیون تن در سال جاری و صادرات آن را 71 میلیون تن پیش بینی کرده است. اما همانطور که آکچولاکوف وزیر انرژی اشاره کرد، جاه‌طلبی‌های نفتی آن به روند جنگ در اوکراین بستگی دارد.


او گفت: "رویدادهای ژئوپلیتیک اقیانوسی عدم قطعیت ایجاد می کند و پیش بینی را دشوار می کند. با این حال، ما باید به جلو حرکت کنیم. فرصت های زیادی وجود دارد


منبع: Oilprice

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ ۱۲:۴۷
تعداد بازدید : ۳۷۷
کد خبر : ۶۴,۹۴۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید