به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقتصاد چین و تقاضای نفت در دو مسیر متفاوت

پایگاه خبری فولاد ایران- اقتصاد چین در سه ماهه اول امسال 2.2 درصد بر اساس تعدیل فصلی رشد کرد که نسبت به رشد 0.6 درصدی سه ماهه قبل بهبود چشمگیری داشت، اما این رشد ممکن است به طور مستقیم به افزایش خیره کننده قیمت نفت تبدیل نشود.


به گزارش فولاد ایران، رشد اقتصادی چین، ابر چرخه قیمت‌های کالاهای کلیدی برای رشد اقتصادی را هدایت می کند. یکی از این کالاها نفت بود که برای تقویت رونق اقتصادی کشور، حیاتی بود. تا سال 2013، این کشور به بزرگترین واردکننده خالص نفت و سایر سوخت های مایع در جهان تبدیل شد و تا سال 2017 از ایالات متحده به عنوان بزرگترین واردکننده ناخالص سالانه نفت خام در جهان نیز پیشی گرفت.


بنابراین، جای تعجب نیست که نشانه‌هایی از بهبود بزرگ در رشد اقتصادی چین به طور خودکار جهش بزرگی در قیمت نفت را به همراه خواهد داشت. نشانه‌های بیشتر مبنی بر اینکه بازگشت رشد اقتصادی چین ممکن است در جهت صعودی شگفت‌انگیز باشد، از بخش املاک این کشور است که مدت‌ها در رکود قرار داشت. اگرچه تورم قیمت ملک در محدوده منفی باقی مانده، قیمت ها همچنان به بهبود ماهانه خود ادامه می دهند، به طوری که در حال حاضر 64 شهر از 70 شهر افزایش قیمت ماهانه را گزارش می کنند.


در مورد قیمت نفت، باید توجه داشت که حمل و نقل تنها 54 درصد از مصرف نفت چین را تشکیل می دهد، در حالی که این میزان در ایالات متحده 72 درصد و در اتحادیه اروپا 68 درصد است. در سال 2022، واردات خالص نفت و نفت پالایش شده از نظر حجمی 8 درصد کمتر از اوج قبل از همه‌گیری بود. برخی کارشناسان افزایش 5 تا 8 درصدی در حجم خالص واردات نفت را تخمین می زنند، اما اظهار می کنند که بعید است این امر باعث افزایش قیمت نفت شود، به خصوص که چین با تخفیف از روسیه خرید می کند.


منبع: Oilprice

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۴:۰۳
تعداد بازدید : ۴۳۴
کد خبر : ۶۵,۳۱۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید