به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

توصیف اقتصاد آمریکا

پایگاه خبری فولاد ایران- اقتصاد ایالات متحده در حال تبدیل شدن از اقتصاد شکسته به اقتصاد عجیب و غریب است.


کووید سه سال پیش بدون اخطار قبلی اقتصاد آمریکا را به سمت سقوط سوق داد. تعطیلی و شیوع بیماری، زنجیره تامین جهانی را مختل کرد که منجر به بالاترین تورم در 40 سال گذشته و در نهایت افزایش شدید نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی جهانی شد. اقتصاددانان برای ماه‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که رکود در نزدیکی است.


با این حال، اقتصاد ایالات متحده امروز در حال رشد است، بازار کار قوی است و مصرف کننده هنوز در حال خرج کردن است.


به گزارش فولاد ایران، تناقضات فراوان است. سرفصل‌ها حکایت از اخراج کارکنان از والمارت، دیزنی، آمازون، 3M، جنرال موتورز و متا دارند، اما در مجموع، سرعت استخدام در آوریل افزایش یافت. اقتصاد امسال 1.2 میلیون شغل ایجاد کرده است و نرخ بیکاری با کمترین میزان از سال 1969 مطابقت دارد.


پس از دهه‌ها رشد ضعیف دستمزدها، کارگران از بهترین دستمزد در یک نسل برخوردار بوده‌اند، به‌ویژه کارگرانی که در انتهای پایین‌تر نردبان دستمزد قرار دارند. این دستمزدهای بالاتر ممکن است مبارزه با تورم فدرال رزرو را پیچیده‌تر کند، اما ممکن است زیربنای بهبود مصرف نیز باشد و به اقتصاد کمک کند از رکود جلوگیری کند.


بازارهای سهام به این امید هستند اقتصاد در راه رسیدن به یک "فرود نرم" باشد. رشد اقتصادی و تورم بدون افزایش بیکاری، کاهش یافته است. در همین حال، به نظر می رسد فدرال رزرو به پایان چرخه افزایش نرخ خود نزدیک شده است.


دو نقطه تاریک برای به چالش کشیدن روایت "فرود نرم" ظاهر شده اند: یک بحران بانکی منطقه ای که توسط بانک کمتر شناخته شده سیلیکون ولی آغاز شد و یک بحران سقف بدهی تولید شده به دلیل کشمکش های سیاسی. به نظر می رسد فشار بانک های منطقه ای در حال حاضر تثبیت شده است، اما درام حزبی بر سر پرداخت صورت حساب های کشور خطرات زیادی را به همراه دارد.


جانت یلن، وزیر خزانه داری روز دوشنبه گفت، اگر کنگره تا قبل از آن به محدودیت بدهی نپردازد، ایالات متحده می تواند به زودی از انجام تعهدات خود باز بماند. بازارها نیز امسال به سختی سقوط کرده اند. اس اند پی 500 امسال تقریبا 8 درصد و نزدک 17 درصد رشد کرده است.


در سال 2011، کنگره به توافقی رسید تا سقف بدهی را دو روز قبل از تاریخی که خزانه داری تخمین زده بود تمام شود، افزایش دهد. این بدترین هفته را برای بازارهای مالی از زمان بحران مالی سال 2008 آغاز کرد و اولین و تنها کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده را به همراه داشت. بحث بر سر افزایش سقف بدهی در سال 2013 باعث تعطیلی دولت شد.


اساساً، بسیاری در وال استریت انتظار ندارند قانونگذاران فوریت افزایش سقف بدهی را تا زمانی که ابتدا حساب های بازنشستگی رای دهندگانشان دچار مشکل شود، درک کنند.


منبع: CNN

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۳:۳۸
تعداد بازدید : ۱۹۲
کد خبر : ۶۵,۵۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید