به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

انتخابات 2024 امریکا در گیرودار تنش‌های چین و تایوان

پایگاه خبری فولاد ایران- به هم ریختگی روابط ایالات متحده و چین و افزایش تنش ها بر سر تایوان، زنگ هشدار رهبران تجاری با نفوذی مانند ایلان ماسک و وارن بافت را در مورد تاثیر این تنش ها در انتخابات امریکا به صدا درآورده است. چین در حال حاضر موضوع مهمی در مبارزات انتخاباتی ایالات متحده خواهد بود زیرا رئیس جمهور شی جین پینگ برای گسترش قدرت کشورش تلاش می کند. سیاست چین در مورد تایوان، به عنوان رهبر جهان در صنعت نیمه هادی، می تواند در نهایت آن را به مرکز تمرکز بیشتری تبدیل کند.


تایوان همچنین یکی از موضوعات مورد بحث در نشست گروه هفت این هفته در ژاپن است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در آن حضور دارد.


شی اتحاد مجدد با تایوان را به نقطه کانونی دستور کار خود تبدیل کرده است و پکن خصومت‌ها علیه این جزیره را تشدید کرده است و اهمیت آن را برای اقتصاد جهانی مورد توجه قرار داده و ترس از یک درگیری بزرگ بین‌المللی را که می‌تواند جنگ ویرانگر روسیه در اوکراین را تحت الشعاع قرار دهد، ایجاد کرده است.


سیاست رسمی چین این است که تایوان باید یکپارچه شود. ماسک، مدیرعامل تسلا در مصاحبه ای گفت: "من فکر می‌کنم این وضعیت اجتناب‌ناپذیر است."

 


تسلا همین ماه گذشته اعلام کرد که قصد دارد یک کارخانه جدید در شانگهای افتتاح کند که باتری‌های "مگا پک" را می‌سازد.


اظهارات ماسک یک روز پس از آن بیان شد که برکشایر هاتاوی بافت در پرونده ای فاش کرد که سهام اخیر خود در شرکت تولید نیمه هادی تایوان را به طور کامل، رها کرده است. بزرگترین سازنده تراشه جهان، مستقر در Hsinchu، تایوان، اکثر نیمه هادی های پیشرفته مورد استفاده توسط شرکت های برتر فناوری مانند اپل، آمازون، گوگل، کوالکام و غیره را تولید می کند.


مقامات اطلاعاتی ایالات متحده گفته اند که شی به ارتش چین فشار می آورد تا آماده تصرف تایوان تا سال 2027 باشد. چین مدعی است تایوان، بخشی از قلمرو آن است.

این کشور تلاش کرده است تا جزیره را تحت عنوان «یک کشور، دو سیستم» جذب کند، وضعیتی که توسط دولت تایوان در تایپه رد شده است.


پکن در سال های اخیر به طور پیوسته فشار خود را بر تایوان در جبهه های اقتصادی و نظامی افزایش داده است.


به گزارش فولاد ایران، تعاملات اخیر تایوان با آمریکا واکنش‌های تهاجمی را از سوی چین برانگیخته است. پس از اینکه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان وقت، تابستان گذشته از تایپه بازدید کرد، چین موشک هایی را بر فراز تایوان پرتاب کرد و برخی از کانال های دیپلماتیک خود را با ایالات متحده قطع کرد.


دیدار ماه گذشته در کالیفرنیا بین تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، و کوین مک کارتی، رئیس کنونی مجلس نمایندگان، از کالیفرنیا، تهدیدها و خشم بیشتری را از سوی پکن برانگیخت.


شکی نیست که چین موضوع اصلی در مسیر مبارزات انتخاباتی خواهد بود. حداقل سه جمهوری‌خواه که به‌عنوان نامزدهای بالقوه ریاست‌جمهوری شناخته می‌شوند، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، گلن یانگکین، فرماندار ویرجینیا و جان بولتون، سفیر سابق سازمان ملل، اخیراً سفرهایی را به آسیا از جمله تایوان برای دیدار با رهبران متحدان آغاز کرده‌اند.


در همین حال، قانونگذاران ایالات متحده در هر سطحی مجموعه‌ای از قوانین را برای معکوس کردن نفوذ فزاینده چین تهیه کرده‌اند که برخی از آن‌ها متهم به ایجاد ترس شده است.


منبع: CNBC

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۱:۲۱
تعداد بازدید : ۴۶۴
کد خبر : ۶۵,۵۸۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید