به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

سه چالش کلیدی بازار انرژی اروپا در سال جاری

پایگاه خبری فولاد ایران- رئیس آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گفت که اروپا ممکن است در کاهش وابستگی خود به نفت و گاز روسیه و کاهش بحران انرژی ناشی از جنگ در اوکراین به خوبی عمل کرده باشد، اما هنوز خطر تمام نشده است.


فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت: "اروپا توانست بازارهای انرژی خود را متحول کند، سهم خود از گاز روسیه را به کمتر از 4 درصد کاهش دهد، اما اقتصاد آن هنوز از رکود عبور نکرده است."


بیرول که در حاشیه اجلاس گروه هفت در هیروشیما، ژاپن صحبت می کرد، گفت: "انتشار گازهای گلخانه ای اروپا کاهش یافته و ذخیره گاز در سطوح بسیار مناسبی قرار دارد."


به گزارش فولاد ایران، روسیه به طور سنتی نقشی محوری در مجموعه انرژی جهان ایفا می کند، اما اتکای کشورهای غربی به انرژی این کشور به شدت کاهش یافته است زیرا آنها همچنان به رونمایی از تحریم های جدید برای مجازات روسیه به دلیل تهاجمش به اوکراین ادامه می دهند.


بیرول هشدار داد که بازار انرژی منطقه هنوز سه مانع اصلی برای غلبه در سال جاری دارد:


1- افزایش تقاضای چین
عرضه انرژی جهان در سال گذشته فراوان بود، زمانی که چین همچنان در قرنطینه بود و به دلیل کندی فعالیت اقتصادی، نفت و گاز کمتری خرید. با این حال، اکنون نمی توان همین را گفت و اروپا ممکن است امسال با زمستان چالش برانگیزتری روبرو شود.


بیرول گفت که انتظار می رود تقاضای (LNG) گاز طبیعی مایع از چین در نیمه دوم سال افزایش یابد و افزود که واردات گاز به این کشور "تعیین کننده کلیدی" تقاضا برای بازارهای گاز طبیعی است. اما بیرول انتظار ندارد که شاهد «رونق بزرگ» واردات چین باشد. او گفت، با این حال، روایت متفاوتی برای داستان نفت کشور وجود دارد.


بیرول خاطرنشان کرد: جای تعجب نیست که چین، دومین واردکننده بزرگ نفت جهان پس از ایالات متحده، نزدیک به 60 درصد از افزایش تقاضا را به خود اختصاص دهد.


2- نکول بدهی ایالات متحده


فعالان بازار جهانی انرژی همچنین مذاکرات نادرست بین کاخ سفید و جمهوری خواهان بر سر سقف بدهی ایالات متحده را زیر نظر دارند. بدون توافق، ایالات متحده ممکن است در اوایل ژوئن با نکول مواجه شود، اگرچه این امر بعید به نظر می رسد.


بیرول گفت که نکول بدهی ایالات متحده باعث کاهش تقاضا و قیمت نفت می شود، اما اظهار کرد که چنین سناریویی بعید است. او گفت با این حال در صورت مشاهده چنین پیش فرضی، می توانیم انتظار کاهش قابل توجهی در قیمت نفت داشته باشیم.


بیرول اضافه کرد: "من خطر بزرگی برای بازارهای جهانی نفت نمی بینم. البته بازارهای نفت همیشه با ریسک‌هایی همراه هستند."


قیمت نفت روز جمعه از کاهش بیش از 1 درصد نسبت به روز قبل بهبود یافت زیرا سرمایه گذاران محتاطانه خوشبین بودند که خطرات نکول بدهی ایالات متحده با ادامه مذاکرات کاهش می یابد.


3- اتکا به روسیه
چالش کلیدی دیگری که بازارهای انرژی اروپا با آن روبرو هستند این است که وابستگی آنها به گاز روسیه به طور کامل ریشه کن نشده است و چشم انداز عرضه نامشخص است.


بسیاری از کشورهای منطقه در سال گذشته با کاهش شدید واردات گاز روسیه دچار بحران انرژی شدند. بیرول خاطرنشان کرد که اگر به دلایل سیاسی کاهش بیشتری در واردات گاز وجود داشته باشد، اروپا ممکن است دوباره در زمستان آینده با چالش هایی روبرو شود.


بیرول معتقد است G-7 و کشورهای اروپایی به هیچ توافقی با روسیه برنمی‌گردند و داستان گاز روسیه به پایان رسیده است.


منبع: CNBC

۱ خرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۴۴
تعداد بازدید : ۳۶۲
کد خبر : ۶۵,۵۹۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید