به IFNAA.IR خوش آمدید.
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا چین در صدد سلطه بر جهان است؟

پایگاه خبری فولاد ایران – پرواز یک بالون با تکنولوژی پایین چینی بر فراز تاسیسات هسته ای ایالات متحده چه معنایی دارد؟ آیا به این معنی است که چین به دنبال برتری جهانی است؟


چیزی که حزب کمونیستی چین را قادر ساخت تا مردم را همراه با انحصار خشونت؛ آرام کند، رشد اقتصادی بسیار قوی ای است که طی چهار دهه گذشته به ثبت رسانده است. این رشد که به طور متوسط سالانه 9.5 درصد بوده، بیش از سه برابر رشد اقتصادی غرب بوده است. این همان چیزی است که از پوچ بودن جاه طلبی های چین برای برتری جهانی جلوگیری می کند.


ایالات متحده با 4 درصد جمعیت ناچیز جهان، دو برابر بیشتر از چین تولید جهانی دارد. پیشی گرفتن آن از چین به این بستگی دارد که آیا رشد چین، که در سال‌های اخیر کند شده است اما بسیار بالاتر از غرب باقی مانده است، می‌تواند ادامه یابد یا خیر.


به گزارش
فولاد ایران، رشد چین با سرمایه گذاری زیرساختی و شهرنشینی، اما عمدتاً به دلیل موقعیت آن به عنوان کارخانه منتخب غرب، تقویت شده است. به دلیل هزینه های ارزان نیروی کار چین، تجارت اتحادیه اروپا با آن سالانه به یک تریلیون دلار می رسد. ایالات متحده بیش از نیم تریلیون دلار واردات دارد که بیش از هر کشور دیگری و چهار برابر واردات از هر کشوری خارج از آمریکای شمالی است.


از طرفی، جنگ پوتین وابستگی انرژی اروپا به روسیه را آشکار کرد و این وابستگی اروپا را در معرض باج گیری انرژی قرار داد. جنگ روسیه با اوکراین همچنین توانست باعث کمبود مواد غذایی و مشکلات زنجیره تامین در سراسر جهان شود.


این امر ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی وارد کرده است. حال و هوای غرب در حال حاضر نوعی بدگمانی نسبت به تجارت جهانی است. ایالات متحده، از طریق قانون تراشه ها، به شدت در تلاش برای دستیابی به استقلال نیمه هادی است. اما این مدتی طول می‌کشد و در این میان، جهان نسبت به دستیابی چین به صنعت ریزتراشه‌ها در تایوان بسیار محتاط خواهد بود.


حتی اگر رشد چین به نحوی پیش برود، و اقتصاد آن از آمریکا یا اروپا پیشی بگیرد، این به تنهایی به معنی تسلط چین بر دنیا نیست. نشانه یک ابرقدرت واقعی این است که به نوآوری تکنولوژیک ببالد، نه فقط صنعت، جاسوسی و تکرار. این، از چین، هنوز دیده نشده است. همچنین، نشانه نهایی یک ابرقدرت، قدرت نرم است، که مستلزم قرابت فرهنگی جهانی است که نه نقطه قوت چین بوده و نه میل آشکار آن.


در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا چین حداکثر مزیت اقتصادی را می خواهد یا حداکثر نفوذ ژئوپلیتیکی؟ درک آن و پاسخ عاقلانه ممکن است کلید صلح جهانی باشد.


منبع: Newsweek

۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۱۰
تعداد بازدید : ۴۱۷
کد خبر : ۶۴,۶۷۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید